5 предстоящи тенденции на онлайн търговията през 2020-та година

Вашият бизнес ще стане ли част от революцията на онлайн търговията? Ако ли не, вероятно ще пропуснете прогнозираните световни продажби от 4,8 трилиона долара на дребно през 2021 г. Компаниите, прилагащи маркетингови стратегии в онлайн търговията си, се разрастват много по-бързо. През 2019 г. са отчетени 1,80 милиарда онлайн потребители. До 2021 г. се очаква тази цифра да нарасне до 2,14 милиарда. Ако се доверите на тенденциите от предстоящата година, чака Ви вълнуващо бъдеще в онлайн търговията.

  1. Персонализиране и ангажиране на клиентите

В сравнение с традиционното пазаруване по магазините, продажбите в сайтовете не се извършват лице в лице. Страниците в интернет не разполагат със служител, който да Ви изслуша и да Ви предложи продукти, съгласувани с Вашите лични предпочитания, вкусове и интереси. За да имитират този процес, компаниите за онлайн търговия използват програми, които следят и сортират търсенето Ви на сайта. Също като при онлайн курсовете, в които можете да взимате частни уроци, без да присъствате в аудитория с други студенти, така и в онлайн магазините не е нужно служителите да имат знания, свързани с търговията на дребно.

Използвайки събраните данни от сърфирането Ви в интернет, посещенията на страници и историята на направените покупки, компаниите преобразуват своя онлайн магазин, за да задоволят възможно най-широк кръг от търсения. Най-добрият пример е сайтът на Амазон, където можете да намерите десетки предложения и реклами, съобразени с категорията и предмета, който сте търсили. Все повече компании започват да следват този модел на персонализиране, тъй като това прави интегрирането на онлайн магазини много по-лесно.

Нещо подобно се случва с персонализираните имейли, които генерират шест пъти повече кликове, отколкото обикновените бюлетини. Потребителите харчат 48% повече, когато срещнат „лично отношение“. В епохата, в която поверителността е от ключово значение, проучванията доказват, че 57% от същите тези онлайн купувачи са съгласни данните им да се обработват, стига това да се отрази положително на пазаруването им.

  1. Изкуствен интелект, онлайн асистенти и чатботове

През 2020-та изкуственият интелект превзема онлайн търговията – асистенти и чатботове, които са създадени да подобрят цялостното преживяване на клиента. Асистентите с изкуствен интелект, наречени още ботове, са създадени, за да извършват обемни, но обикновени задачи – от обработка на поръчки до отговаряне на базови въпроси. С работата си тези ботове осигуряват на служителите в онлайн магазина повече време, за да се съсредоточат върху по-сложните аспекти в управлението на бизнеса.

Ботчатовете пък могат отговарят на въпроси и дори да обсъждат оплаквания от продукти. Данните за това те събират от чатове между реални служители и клиенти. По този начин те също допринасят за персонализирането на онлайн търговията. 36% от клиентите отбелязват в анкета от 2019-та година, че предпочитат да контактуват с чатботове. Съществуват редица безплатни платформи (HubSpot Chatbot Builder), които ще Ви помогнат да създадете свой собствен бот.

  1. Разрастване на B2B онлайн търговия

Кой е казал, че онлайн търговията принадлежи единствено на бизнеса, насочен към крайния потребител? B2B компаниите също могат да се възползват от предстоящите тенденции. Дори е прогнозирано, че продажбите през 2020-та година ще се увеличат в световен мащаб на 6,6 трилиона долара.

При направено проучване сред 500 компании B2B, става ясно, че 80% от тях са приели поръчки и плащания през своя уебсайт. Персонализацията на потребителите има голямо бъдеще и тук, защото 50% от B2B компаниите искат да знаят повече за предпочитанията на доставчиците, с които ще изграждат отношения.

  1. Интерактивна визуализация на продукти

Всеки се колебае, преди да натисне бутона „купи“, когато пазарува онлайн. Преди да въведете данните си, започвате да се питате „Нуждая ли се от това? Продуктът качествен ли е? Имитация ли е?“ За да опровергаете покупката си, Вие имате нужда да узнаете повече за нея. Коментарите за продукта и водещите тенденции не са достатъчни. Вие искате да видите, докоснете продукта, да го подържите в ръцете си и да се отървете от всички съмнения, преди да извършите покупката.

В миналото беше достатъчно продуктите да имат привлекателна, висококачествена снимка на бял фон, а днес, новите технологии, позволяват те да бъдат разглеждани като 3D модели от всички страни, да бъдат увеличавани до най-подробни детайли и дори да бъдат представяни във виртуална реалност. Всичко това можете да преживеете през екрана на компютъра или смартфона си.

Дори рекламните видеа на продуктите са претърпели коренна промяна и от захаросани клипчета са се превърнали в ангажиращо, 360-градусово преживяване. Технологията за интерактивна визуализация на продукти се стреми да внесе осезаемото изживяване в магазина за онлайн потребителите и да облекчи колебанието им преди покупката. Съществуват и други начини за персонализиране на закупуваните продукти – чрез поставяне на инициали, избиране на цвят от богата палитра или други дребни детайли.

  1. Повече потребителски опит в продажбата на дребно

Мислехте ли, че онлайн търговията убива магазините от тухли и бетон? Ако е така, помислете отново. Въпреки че много магазини фалират, търговията лице в лице няма да изчезне, а просто ще се приспособи към новото време. Помните ли какво говорихме в началото за „око да види, ръка да пипне“? Докато специалистите работят неуморно върху ботове и програми, които да пресъздадат това усещане в интернет пространството, никоя технология няма да може да замени всеки детайл от пазаруването във физически магазин.

Имайки това предвид, големите компании започват да наемат малки магазини, в които да предлагат част от продуктите си и да изградят здрави връзки с клиентите си. Например, Амазон стартира верига от магазини, наречени „4 звезди“. В тях можете да се докоснете до продуктите, предлагани на сайта. Други магазини пък комбинират едновременно наличност на продуктите и продажбата им онлайн. Тези компании отварят магазинчета с по-малка площ и сплотен персонал за по-интимно и интерактивно преживяване.

Ако желаете ние да се захванем с вашия бъдещ проект и да изградим за вас печеливш онлайн магазин можете да се свържете с нас от тук : https://tedbg.com/contacts/

А тук можете да разгледате нашето портфолио проекти : https://tedbg.com/portfolio/