В ерата на информационните технологии и неограничените възможности за търговия не само чрез физически обекти, но и през онлайн платформите, мечтата на мнозина предприемачи е да управляват целия си бизнес единствено зад екрана на лаптопа си. Наглед този тип организация не изглежда сложна и отстрани всички имаме визията, че нещата се случват като на автопилот.
Като фирма, която вече 9 години на пазара и създава за клиентите си успешни и иновативни сайтове и онлайн магазини, екипът на TEDBG подготви за вас кратко ръководство в няколко стъпки. С тяхна помощ ще може бързо да идентифицирате етапите на създаване на интернет магазин от самото зараждане на идеята до завършване на проекта и да решите дали това е проектът за вас.
Стъпка 1: Спрете се на ниша
Решението, че онлайн бизнесът е вашето призвание е взето, но това се оказва, че е най-лесната част от процеса по създаване на печеливш онлайн търговски модел. Изключително важно е да имате ясна и точна визия какво ще продавате и на кого ще го предлагате. Голяма част от предприемачите пропускат тази част и се хвърлят директно в прогнози и мисли за продажбите, но изборът на ниша е ключов най-вече, защото тя влияе на:
- възможностите за продажба
- усилията, които ще трябва да положите за привличане на клиенти
- наличието на регулярно повтарящи се покупки
В крайна сметка, колкото повече познавате конкурентите си и знаете как функционира нишата или индустрията, толкова по-добри са шансовете ви за изграждане на успешен онлайн магазин.
Стъпка 2: Изберете как ще получавате продукта си
Дропшипингът напоследък набра голяма популярност и чрез него практически всеки може да навлезе в дебрите на електронната търговия. Ако изберете него, тогава продавате продукти, които всъщност не притежавате и не е необходим начален капитал за закупуване на стока. Освен това нямате нужда от склад или помещение за съхранение и персонал за опаковане. За съжаление, освен предимствата този метод има и някои недостатъци. При неговия избор нямате абсолютно никакъв контрол върху изпълнението на поръчката и често не може да се направи връщане при дефект или рекламация. Липсата на брандиране и оттам изграждане на разпознаваема марка също не е за подценяване, а и имайте предвид, че конкуренцията е висока, а печалбата – ограничена.
В случай че изберете варианта със собствени продукти (произвеждани на място или закупени на едро чрез доставчик, но под шапката на личен бранд), бъдете подготвени за повече разходи за складиране, опаковане, доставка и маркетинг активности. Собствената марка обаче, ще предложи на клиента едно много по-лично изживяване и ще направи бизнеса ви по-разпознаваем.
Стъпка 3: Спрете се на фирмено име и регистрирайте наименованието на вашия домейн.
Добре е то да е удобно за произнасяне, запомняне и записване. Ако е свързано с нишата, в която се намирате, това улеснява хората да разберат вашата дейност. А при избор на нещо с по-личен елемент и значение, това може да се окаже идеална отправна точка за създаване на история около бизнеса.
В сайта на TEDBG и секцията за изработка на онлайн магазин в горната част ще намерите инструмент за проверка на свободните домейни, с помощта на когото на минутата може да разберете дали избраното име е възможно да бъде регистрирано веднага.
Стъпка 4: Изберете какво ще продавате
Откриването на продукт за продажба може да е трудно и объркващо. Важността на избора може да обезкуражи и най-мотивираните личности. Понякога ни се струва, че всичко, което може да се предложи на потребителите, вече е било предлагано и в нишата има огромен брой конкуренти. За щастие, винаги има успешни нови продукти, които се лансират всекидневно и се продават отлично на пазара. Хората търсят новото и интересното, или това. което е качествено и по-добро от еквивалентните си версии.
За целта разгледайте популярните платформи като Amazon, Ali Baba, AliExpress и обърнете внимание на секцията с най-продавани артикули. При избора много добре преценете какви биха били разходите за доставка, евентуалния процент на печалба и се възползвайте от ключовите думи и тенденциите. Избягвайте прекалено модерните продукти, тъй като тяхното търсене бързо се насища и потребителският интерес рязко спада.
Стъпка 5: Пристъпете към действителното изграждане на онлайн магазин
В тази част от процеса може да се възползвате от възможностите на многобройните платформи и за целта добре е да се доверите на опитен партньор, който ще откликне на персоналните ви нужди и ще препоръча подходящ изглед и функции. Според приоритетите и продуктите, които предлагате, заедно ще може да се спрете на тема и да настроите всичко необходимо, за да започнете максимално бързо да продавате. В зависимост от избрания план имате възможност да се възползвате и от много допълнителни услуги като оптимизация, различни варианти за статистики, администрация и дори уникални дизайни, съобразени с последните тенденции в бранша.
Дори и да не започнете с най-високото ниво на изпълнение, опивайте се регулярно да надграждате и да следите и подобрявате скоростта и съдържанието, тъй като това гарантира по-добро потребителско преживяване и полезност за клиента. Не пренебрегвайте и нуждата от поддръжка на онлайн магазина си, за да задържате интереса на аудиторията.
Пътят за създаване на онлайн бизнес не е лесен, но когато стартирате постепенно и се придържате към последователни и добре обмислени решения, процесът ще е много по-приятен и ще ви позволи да разгърнете креативността си. Технологиите се развиват все повече и оборотите от онлайн търговията се увеличават със стотици милиони годишно. Дали не е време да развиете блестящата си идея сега?