1) Премахва географските и локалните пречки за покупка на стоки и услуги

Ако имате физически магазин, то той несъмнено е ограничен да продава стоките Ви най-вече в района в който е ситуиран. Обратно електронният магазин Ви дава възможност да продавате в цял свят. Има много българи зад граница, които търсят български стоки и продукти онлайн. Ако добавите и английска версия на сайта си ще можете да продавате и на потребители от цял свят. Допълнително ако онлайн магазина Ви има и мобилна версия ще можете да продавате повече и на хората ползващи мобилни и смарт устройства. Все по-голям става ръста на хора пазаруващи онлайн през мобилни устройства.

2) Докарайте си повече нови клиенти като направите сайта ви по-популярен в търсачките чрез реклама или СЕО оптимизация.

Ако за продажбите си един физически магазин разчита основно на марката или на познаването на продукта/услугата които предлага. То при електронния магазин има много повече начини с които да спечелите нови клиенти. Един от тях е СЕО оптимизацията или по-добрата видимост в интернет пространството. Тя може да се осъществи като разполагате връзки към сайта Ви в портали, търсачки или сходни на вашата ниша сайтове. Алтернативен и по-бърз начин е да заплатите известна сума за реклама в търсачките като така ще постигнете по-бързо желаните резултати. Един от вариантите е да рекламирате с Google Adwords. При платената реклама обикновенно Вие преценяте какъв бюджет да отделите на ден или на месец, като плащате само за реално влезлите хора във вашия сайт. Не е ли това още едно преимущество пред конвенционалната реклама в радио или телевизия например ?

3) По-ниски разходи
Онлайн магазин от 250лв.

Един от най-големите плюсове на електронния магазин е по-ниската цена за стартиране на бизнес. Ето и няколко от основните компоненти, които могат да намалят разходите Ви допълнително :

  • Маркетинг и реклама – търсенето в Google и Yahoo и СЕО оптимизация, плащане на клик (Google Adwords, Adwise и т.н) реклама в социални мрежи и други са от начините за реклама които биха ви стрували много по-малко отколкото, ако рекламирате физически магазин със средствата на радио или телевизионна реклама. Ако средната цена за реклама в радио е около 400лв/месец, то можете да стартирате платена реклама в Google Adwords за не повече от 150лв./ месец и да имате резултати.
  • Персонал – и тук основен плюс са почти неограничените възможности които платформите за онлайн бизнес предлагат. Има много варианти които могат допълнително да намалят персонала необходим за поддържане на онлайн магазин. Например – автоматизирани процеси по разплащане, мениджмънт на инвентар и складов софтуер, статистика и контрол на наличностите и отстъпките. Ако внедрите подходящите функции и възможности е напълно възможно в началото и само Вие да успявате да се справяте с продажбите и търговията на онлайн магазина Ви.
  • Място под наем – тук е важно да упоменем че онлайн магазините определено не се нуждаят от физическо място и няма да плащате наем, който обикновенно се плаща за физически магазин. Еквивалент на наемите е хостинг – мястото на което се разполагат файловете на вашия онлайн магазин, но то е в пъти по-ниско от колкото би бил едно помещение под наем. Ако средната цена за магазин под наем в столицата би бил – 300лв./месечно, то хостинг плановете за онлайн магазини започват от около 70лв/годишно. А сега си представете ако инвестирате останалата част от сумата в реклама и маркетинг ?

 

4) По-лесно намиране на продуктите

В онлайн магазините всичко е много по-лесно за намиране от колкото в един физически магазин. Да вземем например един физически магазин за обувки – ако не сте го посещавали преди няма да знаете в коя точно част се намират мъжките боти и може да ги търсите известно време преди да ги откриете. В онлайн магазина обикновенно всичко е систематизирано в удобни менюта а в допълнителен плюс и улеснение има и търсачка с която лесно може да намирате директно точно това което търсите.

5) Намаляне на времето за пътуване и цената.

Несъмнено още един голям плюс на електронните магазини пред физическите е липсата на пътуване и стигане на място за да закупите продукта. Само с няколко клика можете вече да сте закупили желания продукт. Това от своя страна може и да намали крайната цена на продукта (ако например се налага да пътувате до съседен град)

6) Стои отворен 24/7

Всеки един регулярен магазин има работно време. При сайтовете за онлайн търговия обаче няма такова и можете да получавате поръчки 24/7 дори и в почивни дни. Понякога хората предпочитат да пазаруват на спокойствие през почивните дни и да избягвят натоварените работни дни.

7) По-лесна продажба на специфични нишови продукти

Ако вашия бизнес е съсредоточен в продажбата на специфични стоки които имат по различен пазар то чрез онлайн магазин можете много по-лесно да ги продавате на различни хора от цяла България. Те по-лесно ще намерят вашия продукт онлайн от колкото в някой определен квартан на София например.

prodavai-poveche-onlain